Termet i fort 6.4 shkalle godit Shqiperine

Shqiperia goditet nga nje termet i fort 6.4 shkalle ne zonen e Durresit dhe Tiranes.

Ka viktima ne njerz dhe deme te medha materiale.

Ne emer te komunitetit Shqitaro Australian shprehim ngushellimet e thella e te sinqerta per viktimat dhe te lenduarit dhe lusim te mos kete me te tjere.

Ndihma dhe perkrahje te menjehersheme u derguan nga Shteti shqiptare ne zonat demtuara  dhe ndihma te medha po shkojne nga shume vende te tjera te Ballkanit dhe te botes.

Qeveria shqiptare ka vendosur të shpallë ditën e nesërme ditë zie kombëtare. Ky vendim i qeverisë vjen pas tërmetit katastrofik që goditi vendin mëngjesin e sotëm, me magnitudë 6.4 të shkallës Rihter, duke lënë disa qytete të vendit nën rrënoja.

Deri më tani numri i viktimave ka shkuar në 20, mbi 600 të plagosur dhe me qindra ndërtesa të rrënuara plotësisht.

Edhe qeveria e Kosovës e ka shpallur ditën e nesërme ditë zie kombëtare.

 

 

Ndihma qe po vjen nga vellezrit kosovar

Pamje nga shkaterrimet e termetit ne Durres

Pamje nga shkaterriet e termetit ne Tirane

Kosovaret ne Australi, Feste ne Canberra

Ambasada e Republikes se Kosoves merr pjese ne festivalin nderkombetar “Windows to the world”.

Ambasada e Republikes se Kosoves merre pjese ne Festivalin Kulturor Nderkombetar “Windows to the World”, ne manifestimin “EXPO”.   Grupi i valltareve te reja nga Shoqata Katolike Shqiptare “Nena Tereze” performoi valle tradicionale kombetare. Ishte nje nder performansat qe me se shumti grumbulloi audience. Kultura kombetare eshte nje thesar qe e josh secilin njeri!

Zgjedhje te lira, te rregullta dhe demokratike ne Republiken e Kosoves

Urime  Republikes se Kosoves, me daten 6 Tetor 2019 u zhvilluan zgjedhjet  te lira demokratike, paqesore dhe me pjesemarrje relativisht te larte.

Per here te pare votuesit  votuan per ate  kandidate dhe ate parti qe  duan me te vertete  te zgjedhin,  treguan nje pergjegjesi te admirusehme dhe dhane nje shembull per zgjedhje demokratike ku fituesit dhe humbesit shfaqen para botes nje civilizim dhe pergjegjesi kombetare.

URIME KOSOVES,  MIREQENIE DHE BEGATI TE GJITHEVE.